Jak najprościej zrozumieć zasadę działania silnika spalinowego? Kupić “Haynes Internal Combustion Engine” – specjalny zestaw umożliwiający zbudowanie własnego silnika bez brudzenia rąk smarami, czy olejami. Nie potrzeba w tym celu nawet żadnych specjalistycznych narzędzi, czy nawet własnego garażu. Wszystko można wykonać siedząc przy biurku lub stole…

O czym w ogóle mowa? Jeden z wiodących wydawców podręczników do samochodów i motocykli, firma Haynes, wydała zestaw zawierający silnik spalinowy w częściach. Po montażu, który jest niezwykle prosty jak na takie skomplikowane urządzenie, model mierzy 180mm wysokości, 270mm długości i 140mm szerokości.

Urządzenie wyposażone jest w podświetlenie kluczowych elementów silnika – świec, czy tłoków, dzięki czemu pozwala w sposób łatwy i przyjemny zrozumieć zasadę funkcjonowania prawdziwego motoru. Cena własnego silnika spalinowego? „Tylko” 25£.

Czy będzie to pierwszy etap dla wszystkich, którzy chcą samemu naprawiać swoje youngtimery? Raczej tak się nie stanie, choć może to być wspaniały prezent dla małych pociech…

# Haynes – Znana chyba wszystkim miłośnikom youngtimerów firma, wydająca instrukcje i podręczniki do samochodów. W swojej ofercie ma między innymi pozycje dotyczące konkretnych modeli, jak i całych marek. Ponadto niedaleko swojej siedziby, w Sparkford w Wielkiej Brytanii znajduje się „Haynes Motor Museum” – największa w UK kolekcja zabytkowych pojazdów przedstawiająca historię motoryzacji począwszy od 1886 roku.