Jesteśmy na przełomie zimy i wiosny, więc z jednej strony można się spodziewać wielu roześmianych twarzy, większej ilości promieni słońca, zapachu świeżego powietrza i wszystkiego, co pozytywnego przynosi budząca się do życia natura. Pięknie. Z drugiej strony jest to też okres opadów deszczu, czasem śniegu, roztopów, kałuż i dużej ilości wody, która nie ma się gdzie podziać. Co, dla niektórych, jest równie dużym, o ile nie większym, powodem do radości niż wiosenna atmosfera. Dla kierowców jest to w końcu początek sezonu ich ulubionej gry, czyli

Polowanie na kałuże

Być może nie słyszeliście nigdy o takiej grze, bo nie ma dla niej oficjalnych statystyk, mistrzostw, ani lig. To jest taki sport bardziej nieoficjalny, którego wyniki rozchodzą się drogą wirusową, ale gwarantuję: zabawa jest przednia. Dla tych, którzy po raz pierwszy słyszą o ‘Polowaniu na kałuże’ przygotowałem krótki zestaw zasad, dzięki którym łatwo powinniście się wdrożyć:

1) Zasady podstawowe

Sport polega na tym, żeby na określonym odcinku, za pomocą kałuży, które są na drodze, ochlapać jak największą ilość osób, które będą szły wzdłuż określonego odcinka. Za każdy rodzaj ochlapania są przyznawane punkty. Oczywiście kto więcej punktów zdobędzie podczas przejazdu, ten wygrywa grę lub rundę, w zależności od przyjętych zasad konkretnej rozgrywki. Ilość zawodników jest dowolna.

2) Miejsce rozgrywki (odcinek)

Mówiąc krótko, im więcej dziur i nierówności na drodze, tym więcej na niej wody, więc takie miejsca najlepiej się nadają do gry. Jednocześnie pobocza/chodniki muszą być często uczęszczane, bo bez przechodniów nie ma możliwości zdobywania punktów. Najczęściej wybierane są odcinki od świateł do świateł w centrum miasta.

3) Punktacja

Punktacja za konkretne ochlapanie zależna jest od tego co, i jak bardzo, zostanie pochlapane na przechodniu oraz ilu z nich uda się ochlapać. Zasady są następujące:

  • Parasol – 5 pkt
  • Buty – 10 pkt
  • Spodnie – 20 pkt
  • Kurtka – 35 pkt
  • Głowa/czapka – 50 pkt

Za jednoczesne pochlapanie więcej niż 1 osoby przyznawane są dodatkowe punkty według mnożnika:

  • 2 osoby – punkty x2 – Double kill
  • 3 osoby – punkty x4 – Tripple kill
  • 4 osoby – punkty x6 – Quadra kill
  • 5 osób – punkty x8 – Penta kill

Itd. według schematu. Punktacja prosta i logiczna.

4) Rozgrywka

W rozgrywce może brać udział od 1 gracza (bicie własnego rekordu) po nieskończoną ilość graczy. Ważne jest jedynie, by po ustalonej wcześniej ilości rund, możliwe było wyłonienie zwycięzcy. W przypadku remisu należy wykonać rundę dogrywkową, aż do wyłonienia zwycięzcy.

No, to by było na tyle, jeśli chodzi o podstawy rozgrywki. Technika, pojazd użyty do ochlapywania, odpowiednie tory jazdy – to już jest tylko i wyłącznie kwestia treningu. Musicie próbować, a w końcu się okaże, że nikt z waszych znajomych nie wykręca takich rekordów jak Wy. Brzmi dobrze, prawda? Jest więc o co walczyć, do dzieła!

Przejrzyjcie na oczy, uważajcie na innych

Jeśli ktokolwiek z was wziął na poważne powyższe reguly gry i chciał spróbować swoich sił w tym arcyciekawym sporcie, to muszę go niestety rozczarować. Sam co prawda jestem dumny z tego, jak spójne zasady rozgrywki udało mi sie wymyslić, ale jedyne, co mają one wspólnego z rzeczywistością, to notoryczne ochlapywanie przechodniów.

Ludzie, nie jesteście sami na drodze. Wiem, że przechodnie wkurzają swoim nieogarem, że nie zawsze da się wszystko na drodze ominąć, ale droga to mimo wszystko miejsce równych zasad. Jeśli coś takiego zdarza ci się od przypadku do przypadku, to nie ma problemu. Ale jeśli zdarza Ci się to częściej albo, co gorsza, robisz to z premedytacją, to jesteś nikim więcej, jak debilem w najczystszej postaci i sam z chęcią Cię obleję. Niekoniecznie wodą z kałuży.