Sportowe auta budzą w miłośnikach wyścigów wiele emocji. Z ciekawością i wielkim zainteresowaniem śledzą najnowsze osiągnięcia techniki.

Samochody sportowe zwykle mają obniżone i sztywne zawieszenie. Charakteryzują się opływowym kształtem tak, aby w krótkim czasie uzyskiwać zawrotne prędkości i w łatwy sposób pokonywać liczne zakręty. Pierwszym w historii samochodem produkowanym seryjnie, który osiągał prędkość 100 km/h w czasie nie dłuższym niż 4 sekundy, był Porsche 959. Auto miało benzynowy, 6-cylindrowy silnik z turbodoładowaniem o pojemności 2851 cm 3. Na przestrzeni lat motoryzacja rozwijała się bardzo dynamicznie, przez co pojawił się model napędzany energią elektryczną. Mowa tu o Tesla Roadster, sportowym samochodzie produkowanym przez Tesla Motors. Wyposażony jest w system oszczędzania energii. Auto pokonuje 380 km dzięki jednemu ładowaniu.
Super szybkie samochody tworzone na tory wyścigowe mają niepowtarzalne, aerodynamiczne kształty. Ograniczona podaż danego modelu zwiększa cenę oraz apetyt kolekcjonerów.