Do czego można wykorzystać Syrenę Bosto, jeżeli chce się obalić istniejący wówczas system polityczny? Na portalu Kontakt TVN24 pojawił się film prezentujący przejazd Syreny zaadaptowanej na wóz propagandowy Solidarności… Jak widać 4 czerwca to nie tylko kłótnie polityków (obecnie), ale także kawałek motoryzacyjnej historii.

Jak wypowiadał się pan Jerzy, właściciel tego pojazdu, dla TVN24, film nakręcony został przez operatora Klubu Garnizonowego w Choszcznie, gdzie Syrena rozgłaszała propagandowe hasła.

„Megafony pożyczyliśmy od księdza, magnetofon „Grundig” od kolegi, do tego stary akumulator i to cały zestaw (…) Jeździliśmy przez kilka dni z odezwami napisanymi specjalnie dla okolicznych miejscowości przez pana Zdzisława Romaniuka” – wspominał pan Jerzy w rozmowie z TVN24.

Jakie były reakcje mieszkańców na widok tak nietypowego pojazdu?

„Tylko jeden raz w ciągu tych kilku dni, gdy podjechaliśmy pod bloki przy jednostce wojskowej, jedna osoba po usłyszeniu odezwy z megafonów pokazała nam gest Kozakiewicza” – dodał pan Jerzy.

Warto dodać iż Syrena Bosto produkowana była od grudnia 1971 do 30 czerwca 1983 roku w bielskich zakładach FSM. Każdy samochód można wykorzystać niekoniecznie z zamysłem inżynierów, którzy go opracowali – Syrena była samochodem uniwersalnym…