Co warto wiedzieć o silnikach wielocylindrowych?

Silniki wielocylindrowe to takie, które są złożone z co najmniej dwóch cylindrów. Poszczególne cylindry w silniku mogą być konstruowane w bardzo różne układy. Jeśli chodzi o samochody osobowe, to w tym przypadku stosowane są przede wszystkim układy cylindrów takie jak:
– układ widlasty,
– układ rzędowy,
– układ przeciwsobny.

Zdecydowana większość pojazdów osobowych, które spotykane są obecnie na ulicach fabrycznie wyposażona została w silniki rzędowe czterocylindrowe (w autach o mniejszej mocy i mniejszych gabarytach najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie silników dwucylindrowych. Natomiast w tak dużych pojazdach jak autobusy czy samochody ciężarowe stosowane są silniki posiadające aż sześć cylindrów.

Silniki wielocylindrowe jeśli chodzi o układ poszczególnych cylindrów mogą wystąpić w wersji poziomej bądź pionowej. Ten ostatni układ zdecydowanie najbardziej sprawdzi się w przypadku pojazdów, w których z różnych przyczyn konieczne staje się obniżenie środka ciężkości pojazdów.

W przypadku silników wielocylindrowych należy zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej cylindrów przypisanych jest do danego silnika, tym większe będą koszty jego eksploatacji.

Jednym z najbardziej wykorzystywanych silników wielocylindrowych jest silnik rzędowy,który charakteryzuje się tym, że cylindry usytuowane są w jednym lub kilku rzędach. Tego typu silniki swoje zastosowanie znajdą nie tylko w samochodach osobowych, ale również w licznych modelach motocykli. Takie silniki oznaczone są grafiką RX, gdzie x odpowiada za ilość cylindrów.