Noc Muzeów organizowana co roku nie dotyczy tylko muzeów. Można ją uznać także za święto wszystkich tych, którym „stara” motoryzacja nie jest obojętna. Tak też będzie i w tym roku. W nocy z 16 na 17 maja odbędzie się Noc Muzeów 2009, a zarazem oficjalna prezentacja świeżo odrestaurowanego Sana H100. Jest to nie lada gratka, nie tylko dla mieszkańców Warszawy (tam właśnie będzie kursował ów autobus), ale dla wszystkich miłośników historycznej już komunikacji miejskiej.

Trzy lata. Tyle potrzebowali warszawscy miłośnicy komunikacji miejskiej, aby od stanu „ogródkowego” doprowadzić go do stanu kwalifikującego rejestrację na żółtych tablicach. Czy warto było wkładać tyle pracy w renowację Sana H100? Model ten produkowany był od końca lat 60, do prawie połowy lat 70 ubiegłego wieku. Często mylony przez młodych ludzi z Jelczem „ogórkiem”, zaś u starszych wzbudzający sentyment i tęsknotę za minionymi latami.

Ów odrestaurowany egzemplarz, pierwotnie jeździł w Kaliszu i właśnie w charakterystycznym dla tego miasta malowaniu został odremontowany.

Oficjalna prezentacja już niedługo, w sobotę 16 maja 2009. Warto jeszcze dodać, iż San ten będzie także jedną z głównych atrakcji odbywających się w czerwcu Dni Kalisza. Wszyscy, którym nie uda się go zobaczyć w Warszawie, będą mieli druga szansę…