Kierowcy, którzy mają odpowiedni miernik w samochodzie, mogą obserwować średnie zużycie paliwa na 100 kilometrów. Warto wiedzieć jakie proste zasady należy stosować, aby znacząco obniżyć spalanie samochodu.
Silnik powinno włączyć się dopiero jak samochód będzie gotowy do jazdy ? jak już przeczyścimy szyby z lodu, wszyscy pasażerowie będą na swoich miejscach, a kierowca będzie miał zapięte pasy i opcjonalnie włączony GPS. Auto, które stoi na włączonym silniku nie ma może zbyt wielu obrotów, ale można zaoszczędzić parę groszy.
Jeżeli jesteśmy w jakiejś odległości od skrzyżowania, a widzimy że jest światło czerwone, lub niedługo się zapali, to warto zdjąć nogę z gazu i sprawić, iż auto dotoczy się do skrzyżowania.
Trzymanie się stałej prędkości, sprawia iż spalanie jest mniejsze, optymalna prędkość, przy której spalanie jest najmniejsze różni się od samochodów – waha się w granicach 70-90 km/h.
Należy również dbać o odpowiednie ciśnienie opon, gdyż powinno one wynosić tyle, ile napisał producent. Za małe, lub za duże powodują dodatkowe spalanie.