Każdego roku każdy kierowca zadaje sobie pytanie: kiedy zmienić opony z letnich na zimowe? Tutaj wyjaśnimy, który moment jest odpowiedni na wymianę ogumienia.

Pomimo tego, że przepisy nie nakazują, by w polskich warunkach klimatycznych każdy samochód powinien poruszać się, w okresie zimowym, na zimowych oponach. Wyższość tego typu ogumienia nad oponami letnimi jest niepodważalna. Wielu naszych przygranicznych sąsiadów, jak Niemcy, Litwa, ma obowiązek posiadania odpowiedniego ogumienia w sezonie zimowym.

Z rynku znikają opony wielosezonowe, tzw. uniwersalne. Niestety nie gwarantują one, z jednej strony odpowiedniej przyczepności na suchym i rozgrzanym asfalcie, a z drugiej tracą swoje właściwości przy temperaturze poniżej zera. Stad tak ważny jest odpowiedni dobór nie tylko wymiarów, ale także przeznaczenia opon.

Podstawową różnicą między oponą zimową a letnią jest skład mieszanki gumowej bieżnika. Opona letnia przy temperaturze około 7 stopni Celsjusza twardnieje, tracąc swoje właściwości i pogarsza tym samym pogarsza się przyczepność. Im niższa temperatura powietrza, tym opona letnia staje się twardsza. Opony zimowe, dzięki swojej specyficznej budowie, w znacznym stopniu wpływają na lepsze trzymanie się samochodu na drodze, z co z tym się wiąże – zapewniają wyższe bezpieczeństwo. Opona zimowa, dzięki specjalnej strukturze bieżnika zachowuje elastyczność w niskich temperaturach, a zastosowanie w jej budowie nacięcia, co pozwala w lepszym stopniu „wczepić się” w pokryte śniegiem i śliskie podłoże.

Każdego roku można zaobserwować, że większość kierowców z okresową wymianą opon czeka do ostatniego momentu. Po pierwszych opadach śniegu przed serwisami ogumienia ustawiają się długie kolejki, a warsztaty pracują od rana do wieczora. Nie wszystkim kierowcom udaje się założyć zimówki i zmuszeni są jeździć przez pewien czas w trudnych warunkach w ogumieniu letnim. Należy unikać sytuacji, gdy zakładane są tylko dwie opony zimowe, na przód lub na tył. Różnica w przyczepności między oponą letnią a zimową jest radykalna i może spowodować, że w przypadku stosowania opon o różnym przeznaczeniu, auto nie będzie zachowywało się bezpiecznie na drodze.

Pamiętajmy, że opony zimowe nie zakładamy przy pierwszych opadach śniegu, lecz znacznie wcześniej, gdy temperatura spada do 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia.