Brytyjskie National Motor Museum znajdujące się w mieście Beaulieu słynące z jednej z największych kolekcji samochodów zabytkowych przygotowuje dla wszystkich odwiedzających specjalną wystawę. Przy współpracy z BBC Worldwide powstanie „Świat Top Gear”. Co nowego będzie można zobaczyć w National Motor Museum?

Otwarcie nowej wystawy planowane jest na czerwiec 2009 roku. Z założenia nie będzie to tylko sztywna prezentacja, ale miejsce, w którym odwiedzający będą mogli poczuć się jak na planie kultowego już programu. Cały projekt nastawiony ma być na interakcje wszystkich gości z pojazdami tam wystawionymi. Jedyne czego zabraknie to toru testowego, na którym można by było przetestować owe bolidy.

Co jednak w samym National Motor Museum?

Muzeum na południu Anglii jest warte odwiedzenia nie tylko ze względu na wystawę o Top Gear, ale przede wszystkim ze względu na zgromadzone w nim automobile prezentujące historię motoryzacji przez blisko 100 lat. Najstarszy eksponat pochodzi z 1986 roku. Jest to co prawda replika, ale w niczym nie ustępuje oryginałowi. Jest to jeden z pierwszych projektów Karla Benz’a – pojazd trzykołowy napędzany silnikiem spalinowym. Osiągał on astronomiczne jak na tamte czasy 9 mil na godzinę (~14,5km/h).

Kolejnym ciekawym eksponatem jest Golden Arrow z 1929 roku. 11 marca 1929 na Florydzie padł nowy światowy rekord prędkości na lądzie. Golden Arrow osiągnął blisko 231.362mph (372.341km/h).

W National Motor Museum można znaleźć także innego rekordzistę – Bluebird’a z 1961 roku. Tym niecodziennym pojazdem w 17 lipca 1964 roku, Donald Campbell, ustanowił nowy światowy rekord prędkości na lądzie – wynosił on 403.10mph (648,783 km/h). Koszt wyprodukowania tego cudu techniki zamknęły się w 1 milionie funtów.

A z pojazdów nowszych…

Jednym z najnowszych, a zarazem równie ciekawym pojazdem jest Citroen Xsara WRC, należąca niegdyś do Sebastiana Loab’a. To właśnie za jej sterami wielokrotnie udowodnił swoje zdolności wygrywając Rajdowe Mistrzostwa Świata.

National Motor Museum

Bilety wstępu nie są jednak tanie. Dorośli muszą zapłacić £ 15.75, a dzieci £ 9.5. Jednakże wykupione bilety do National Motor Museum są jednocześnie wejściówkami do Pałacu i Ogrodów, a także do opactwa cystersów z XIII wieku oraz umożliwiają przejazdy różnego rodzaju środkami lokomocji dostępnymi w okolicy.

Muzeum czynne jest:

10:00 – 17.00 – 1 października do 22 maja
10:00 – 18.00 – 23 maja do 30 września.