Wiele osób szczególnie w okresie wieku studenckiego pragnie rozwijać swoje umiejętności i kształcić się w interesujących ich kierunkach.
Studia na terenie całej Polski wychodzą na przeciw oczekiwaniom studentów i tworzą nowoczesne i przyszłościowe kierunki zarówno ścisłe jak i humanistyczne. Bardzo atrakcyjny kierunek bardzo popularny szczególnie dla mężczyzn stanowi mechanika i budowa maszyn.
Nieustannie rozwijający się rynek technologiczny sprawia, że możliwości w dziedzinie budownictwa są bardzo szerokie. W dobie XXI wieku technologia pozwala konstruować coraz to bardziej skomplikowane maszyny. Kierunek mechanika i budowa maszyn pozwala nabyć i rozwijać umiejętności związane z utworzonymi do tej pory skomplikowanymi maszynami ale także łączy w sobie najnowszą technologie celem stworzenia w przyszłości jeszcze bardziej nowatorskich urządzeń. Należy pamiętać, że na kierunku tym istotna będzie nie tylko czysta teoria ale również i praktyka, która pozwoli namacalnie zaprezentować nabyte umiejętności.