Jaki jest najprostszy, a zarazem najtańszy sposób na zostanie właścicielem pojazdu wyprodukowanego w ilości 300 sztuk? Firma Icon Models wypuściła właśnie na rynek wiernie odwzorowany model Forda Falcon XY GTHO Phase III w skali 1:8. „Prawdziwych” Fordów Falcon przetrwało około 100 sztuk, toteż i model powinien być czymś rzadkim – wyprodukowane zostanie tylko 1000 modeli tego pojazdu.

Pod maską Forda Falcon pracował silnik o mocy 380KM (V8 Cleveland 351). Dzięki niemu pojazd ten rozpędzał się do blisko 232 km/h, a pierwsze 96 km/h osiągał już po 6,4 sekundy od startu. Osiągi Forda pozwoliły mu na zdobycie ówczesnego tytułu najszybszego sedana na świecie. Obecne cena tego unikatowego modelu osiąga grubo ponad 1,5mln złotych.

Wracając do skali 1:8…

Skala, w której wykonany został model, pozwala w zupełności na wierne oddanie wszystkich detali przedstawianego pojazdu. Jak na model z najwyższej półki przystało, nie mogło tu zabraknąć rzeczywistej pracy układu kierowniczego, szczegółowo wykonanego silnika, repliki zawiasów maski, czy także wiernie odwzorowanego wnętrza. Dodatkowo do pojazdu dodawana jest między innymi koło zapasowe, co pozwala na „pełniejszą” radość z posiadania modelu.

Pozostaje jeszcze tylko jedna kwestia, o której podobno dżentelmeni nie rozmawiają… Model wyceniono na prawie 1300AUD (1295AUD), co w przeliczeniu na złotówki, daje kwotę prawie 3200 złotych. Nie jest to mała kwota, ale w konfrontacji z wykonaniem modelu, wydaje się sumą wartą wydania.