Już od dawna wiadomo, że samochody zabytkowe stanowią bardzo dużą wartość dla kolekcjonerów. Nie jeden fascynat potrafiłby wydać parę milionów dolarów tylko po to, aby być posiadaczem oldtimera. Ceny takich samochodów biją już rekordy świata. Teraz taką okazję ma bardzo rzadki model Ferrari.

Model 250 TR zaprojektowany przez Scaglietti’ego był produkowany w latach 1957-58. W tym czasie fabrykę opuściły wyłącznie 22 maszyny. W latach 1958-61 wzięły one udział w 19 międzynarodowych mistrzostwach wyścigowych. W 10 z nich odniosły one zwycięstwo, co dodatkowo zwiększa ich wartość dla potencjalnych nabywców.

Na “RM Auctions” w Londynie będzie sprzedawany egzemplarz z 1957 roku o numerze podwozia 0714TR. On, jak również posostałe Testa Rossa’y ma bogatą wyścigową historię. Jego pierwszym właścicielem w 1957 roku został Piero Drogo pochodzący z miejscowości Modena, we Włoszech. Był on kierowcą wyścigowym i brał udział w wielu imprezach motoryzacyjnych. Drogo zadebiutował w 1000-kilometrowym wyścigu “Buenos Aires”, który odbył się w styczniu 1958 roku. Zajął tam wysokie czwarte miejsce rywalizując z takimi sławami jak Phil Hill, Peter Collins, Wolfgang von Trips oraz Olivier Gendebien. TR brał również udział w Grand Prix Kuby i Portugalii, po czym został sprzedany za pośrednictwem amerykańskiego agenta Ferrari ranczerowi pochodzącemu z Texas’u. Alan Connell zasiadając za kierownicą Ferrari wywalczył kilka zwycięstw na torze “North American racing circuit”. Kolejni właściciele tego egzemplarza również wykorzystywali go do sportowych rywalizacji. Ostatnim profesjonalnym wyścigiem Ferrari był “Elkhart Lake 500” zorganizowany w 1963 roku.

Po swoich ciężkich wyścigowych osiągnięciach samochód został generalnie wyremontowany. Zachował jednak swoje oryginalne, sportowe barwy (czarny lakier z czerwonym “nosem”).Wiele wskazuje na to, że to konkretne Ferrari pobije rekord świata na najdroższy samochód kupiony na aukcji. Poprzedni rekord należy do Ferrari 250 GT SWB California Spyder z 1961 roku. Został on sprzedany za niebagatelną sumę 10,894,400 USD w maju 2008 roku. Biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs dolara to samochód ten kosztował 37,752,364.32 złotych!

Cóż, miejmy nadzieję, że rekord ten zostanie pobity, a Ferrari znajdzie troskliwego właściciela, któy będzie o niego dbał. Możemy również pomarzyć o zobaczeniu tego modelu na jakimś zlocie starych samochodów. Oj, działoby się wtedy, działo!

Zapraszamy do obejrzenia galerii opisywanego egzemplarza. Jest na co popatrzeć!