Kiedy nadchodzą wakacje, znacznie zwiększa się liczba pracowników wyjeżdżających do pracy za granicę. Zazwyczaj są to studenci lub osoby bezrobotne, którzy liczą na zarobienie w okresie wakacji znacznej ilości gotówki. I mają na to spore szanse. Praca w rolnictwie u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo dobrze opłacana, niezależnie od tego czy jest to zbieranie jeżyn w Holandii, truskawek w Niemczech czy winogron we Francji.
Wyjeżdżający do pracy w rolnictwie powinni przede wszystkim pamiętać, że jest to zajęcie trudne i wymagające. Praca bardzo często zaczyna się bladym świtem i kończy o zmierzchu, z niewielkimi przerwami na odpoczynek. Prawda jest jednak taka, że co sprawniejsi zbieracze mogą osiągnąć zarobek rzędu kilku tysięcy miesięcznie.
Jak dostać się do pracy za granicę. Dobrym rozwiązaniem są busy do Holandii, Belgii czy innych europejskich krajów. Za niewielką opłatą kierowca firmy przewozowej dostarcza klienta prosto pod drzwi jego nowego miejsca pracy. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, wybierane przez większość wyjeżdżających,