Artykuł pierwszej potrzeby w życiu niemowlaka to często dla firm i producentów konkretnych preparatów i środków higienicznych prawdziwa kopalnia handlowych i marketingowych możliwości. Zwłaszcza rodzice oczekujący pierwszego dziecka, niedoświadczeni jeszcze w pielęgnacji noworodka, nieświadomi potrzeb bytowych niemowlaka, gotowi są na wiele tygodni przed datą porodu kupić wszystkie możliwe produkty zareklamowane jako odpowiednie dla dzieci.

W tym gąszczu trzeba umieć się poruszać, aby nie przepłacić za krzesełko do karmienia w momencie, gdy dziecko najpewniej korzystać z niego będzie dopiero od około szóstego miesiąca swojego życia. Rodzice mogą natomiast chcieć z dzieckiem o wiele wcześniej odbyć podróż samochodem ? chociażby na pierwsze badania czy do rodziny ? więc o wiele bardziej przydatnym urządzeniem może się okazać maxi cosi, który pozwoli pogodzić dwie funkcje w jednym: fotelika samochodowego i wygodnego nosidła turystycznego.

Do pielęgnacji skóry niemowlaka teoretycznie wystarcza sama woda i balsamy czy oleje, płyny do kąpieli dla najmłodszych, często w ogóle nie są potrzebne. Świadomy rodzic nie powinien zbyt często poza sytuacjami turystycznymi korzystać z nawilżanych chusteczek higienicznych do delikatnej i przepuszczającej związki chemiczne bez żadnej osłony skóry dziecka. Lepiej zamiast inwestować środki w zbędną w pierwszych miesiącach chemię i pielęgnację, zainwestować pieniądze w naturalne ubranka dla niemowląt, albowiem ich jakość może mieć duży wpływ na odpowiedni rozwój błony śluzowej i naskórka u dzieci.

Dobrze dopasowane ubranko daje dziecku nie tylko wygodę, ale przede wszystkim pozwala jego skórze oddychać, co przyspiesza zanik naturalnych naczyniaków, ustabilizowanie łojotoku czy wytworzenie skóry właściwej i innych tkanek podskórnych, a także zmniejsza ryzyko odparzeń skóry czy jakichkolwiek miejscowych grzybic albo zapaleń i podrażnień. Warto przy tym wiedzieć, jak grubo ubierać dziecko, aby zapewnić mu właściwą osłonę termalną, ale jednocześnie nie przegrzewać go, co jest nadal problemem wielu młodych rodziców.