Nissan zapowiedział wprowadzenie na japoński rynek jubileuszowej wersji modelu 370Z, który ma ukoronować 40 lat istnienia modelu Fairlady Z. Czym jednak jest tajemniczo brzmiąca nazwa „Fairlandy Z”?

Początek modelu Fairlady Z (nazwa używana w Japonii) datuje się na 1969 rok, kiedy to zadebiutował Datsun 240 Z. Czterdzieści lat później nazwa ta stała się ikoną kojarzoną przede wszystkim z wysokiej jakości autami sportowymi za rozsądną cenę. Przyjrzyjmy się jednak pierwszemu modelowi, który zapoczątkował całą serię.

Przeszłość

Datsun 240Z zaprezentowany został w 1969 roku w nowojorskim hotelu, gdzie wzbudził olbrzymie zainteresowanie nie tylko przedstawicieli prasy motoryzacyjnej, ale także potencjalnych klientów. Model ten kojarzony był przede wszystkim z doskonałych właściwości jezdnych i komfortu podróżowania, który udało się uzyskać dzięki zastosowaniu niezależnego zawieszenia wszystkich czterech kół. Z ciekawostek warto dodać, iż pojazd ten stał się bardzo szybko popularny na amerykańskim rynku – czas oczekiwania na samochód w szczytowych momentach dochodził do czterech miesięcy!

Teraźniejszość

Limitowana edycja modelu 370Z oprócz elementów znanych ze standardowej wersji będzie posiadać również dodatkową “lotkę” pod przednim zderzakiem, tylny spoiler i hamulce Nissan Sport. Dodatkowo tylko w tej wersji znajdziemy ciemno grafitowe felgi aluminiowe, specjalne sportowe zaciski hamulcowe oraz ciemnoszary kolor lakieru. Dodatkowymi wyróżnikami tej wyjątkowej wersji będą również jubileuszowa, czerwona, skórzano-zamszowa tapicerka siedzeń z wygrawerowanymi napisami 40th Anniversary, a także kierownica pokryta skórą obszytą czerwonymi nićmi. Pod maską znajdziemy wolnossący silnik V6 o pojemności 3,7-litra, który generuje moc 332 KM i moment obrotowy o wartości 366 Nm.

Czy jednak nowy Fairland Z stanie się tak popularny jak jego pierwszy, kultowy już model? Na razie nic na to nie wskazuje, chociaż z drugiej strony, modele limitowane niemal wszystkich marek od zamierzchłych już czasów były rozchwytywane…