Aby legalnie zajmować się transportem i spedycją, należy w pierwszej kolejności spełnić szereg wymogów. Po tym, jak uda się wygrać walkę z szeroko rozumianą biurokracją, należy zaopatrzyć się w odpowiednie wagi platformowe oraz samochody dostawcze. W przypadku mniejszych transportów sprawdzą się auta z nadwoziem typu Pick-up, jeśli mamy zamiar zajmować się cięższymi i pokaźniejszymi towarami – wówczas pozostają ogromne ciężarówki, zwane również TIR-ami. Gdzie jednak znajduje się różnica pomiędzy samochodem osobowym, dostawczym a ciężarowym? Wszystko ogranicza się do ich wagi, którą sprawdzić można jedynie przy użyciu samochodowej wagi platformowej.

Jeśli przykładowo, waga platformowa wskaże, że dany pojazd ma poniżej 3,5 tony, a do tego nie posiada więcej niż 9 miejsc dla pasażerów – wówczas mamy do czynienia samochodem osobowym, czyli z tzw. „osobówką”. Nie jest to idealne rozwiązanie dla profesjonalnego transportu, ze względu na to, iż ich przestrzeń bagażowa jest w większości przypadków bardzo ograniczona a konstrukcja całości samochodu stosunkowo mało odporna na nadmierne obciążenia. Już zupełnie niemożliwe byłoby transportowanie żywności w ten sposób: najnowsze wymogi dotyczące higieny wymuszają na przedsiębiorcach stosowanie do przewozu produktów tego typu specjalnych chłodni.

Nadzieją dla profesjonalnego transportu są więc większe pojazdy, które cechują się nie tylko większą ładownością, ale również wytrzymałością wobec dużego załadowania towarami.

Wagi platformowe służą po to, aby jednak przedsiębiorcy nie obciążali nadmiernie pojazdów. Wyznaczono więc specjalne progi, których należy przestrzegać pod ryzykiem wysokich kar finansowych. Wszystko wynika z troski o stan dróg oraz środowiska naturalnego – przeładowany samochód musi wytworzyć większa siłę do poruszania się, a tym samym emituje znacznie więcej spalin.

Do kontrolowania ciężaru samochodów stosuje się specjalistyczne wagi platformowe. Po tym, jak auto znajdzie się na powierzchni wagi platformowej, można sprawnie odczytać wynik. Tutaj przyda się funkcja tarowania, jaką mogą się pochwalić nowoczesne wagi platformowe. Ważne jest też rozgraniczenie pomiędzy masą właściwą auta a dopuszczalna masą całkowitą – to głównie ta druga podlega nadzorowi dokonanemu w oparciu o wagi platformowe. Informacje dotyczące maksymalnego dopuszczanego obciążenia znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Samochodowe wagi platformowe znajdziemy również w stacjach kontroli pojazdów, jednak należy zwrócić uwagę, iż wagi platformowe tego typu nie służą tylko i wyłącznie „czterem kółkom”. Dla bezpieczeństwa, zwykle wmontowuje się je w podłoże, tak aby stanowiły z nim stabilną i równą jedność. Wynika to z faktu, iż duże wagi platformowe oznaczają jednoznacznie ogromne obciążenia, a stabilne ułożenie samochodu bądź materiałów budowlanych podczas całej procedury to podstawa, gwarantująca bezpieczeństwo.

Dla większej wygodny użytkowania, wagi platformowe zaopatrzono w wyraźne wyświetlacze oraz funkcje dodatkowe, takie jak tarowanie, funkcja hold, zerowanie i sumowanie. Wysoka wytrzymałość dochodząca nawet do 5 ton sprawia, że wagi platformowe mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w przemyśle samochodowym – transportowym, budowlanym a także i sprzedaży hurtowej.

Waga platformowa to najlepsza, bo stabilna i mocna podstawa każdego biznesu.