Jak działa sprzęgło antyhoppingowe?

Antyhopping – ten termin zapewne nic nie mówi wielu laikom motoryzacyjnym. Natomiast innym, szczególnie miłośnikom jednośladów już tak. Czymże jest więc antyhopping i jak działa sprzęgło antyhoppingowe?

Witajcie w świecie motocykli. To właśnie dla motocykli produkowane jest to sprzęgło. Niegdyś zarezerwowane tylko dla marek wyścigowych (rasowych ścigaczy), obecnie często jest już montowane w zwykłych jednośladach, bo dobrze się sprawdza podczas codziennego użytku. Mając na myśli zwykłe, to znaczy nie będące ścigaczami, a więc są to np. modele adventure’owe, których kierowców również potrafi ponieść ułańska wręcz fantazja. Bo sprzęgło to przyczynia się nie tylko do poprawy trakcji i bezpieczeństwa, ale, co ważne, zwiększa żywotność silnika. Co to jest więc sprzęgło antyhoppingowe i jak dokładnie działa?

Sprzęgło to jest bez wątpienia skuteczne. Poza przeniesieniem momentu obrotowego z silnika na koło i manualnego rozłączania napędu, potrafi ono również zrobić to całkiem samoczynnie, bez wciskania klamki sprzęgła! Antyhopping najważniejszą rolę odgrywa jednak w trakcie dość agresywnych redukcji o kilka biegów, najczęściej przy ostrym dohamowywaniu do zakrętów. Taki szalony manewr potrafi przecież nie tylko wywołać utratę trakcji tylnego koła i jego podskakiwanie prowadzące do upadku, ale gdy nie straci przyczepności, może nawet rozpędzić silnik powyżej dopuszczalnych obrotów, które są ograniczane tzw. „odcinką”. Sprzęgło to redukuje również siłę hamowania silnikiem. A dzięki zaprojektowanemu koszowi zewnętrznemu oraz wewnętrznemu, przy bardzo nagłych odpuszczeniach manetki gazu lub też redukcjach o kilka przełożeń, rozłącza układ napędowy. Sprzęgło antyhoppingowe daje większe bezpieczeństwo niż te normalne i zapewnia większą wytrzymałość! podzespołów.